Dahilerin Yöntemi: Kısa Uyku Micro-Nap

Uykunun bilinçaltınıza açılan kapısını keşfedin! Dahilerin Kullandığı Kısa Süreli Uyku Yöntemi Micro-Nap. Albert Einstein ve Salvador Dali uyguladıysa bir bildikleri vardır...

Uzun uyku isteğiyle dolup taştığımız günler…
Bir yandan da kimsenin hakkıyla, istediği kadar, doyasıya uyuyamadığını farkettiğimiz, ardından yüzümüzü yıkayıp işe gittiğimiz günler bugünler. Bu arzumuz öyle ulaşılmaz, öyle ciddi noktalara ulaştı ki sabahları 1 saat fazladan uyumak için bahaneler, iç değilse geceleri uykumuz bölünmesin diye çözümler arıyoruz.

Anlaşılan çok yanlış yerden yaklaşmışız. Aslında marifet kısa uykudaymış. Hem de en kısasında!

Bilinçaltınıza Açılan Kapıyı Keşfedin

Dahilerin yöntemi kısa uyku micro-nap ile bilinçaltınıza açılan kapıyı keşfedin. İnsanların, hayaller kurarak yeniliklere ulaştığını göz önünde bulundurduğumuzda, yaratıcılıklarını geliştirmek için çeşitli yöntemler denemelerine çok da şaşırmamak gerekir. Uyku kavramının söz konusu yeniliklere ulaşmada etkin bir araç olduğu gerçeği, önemli tarihi karakterler ile örneklendirilmektedir. Örneğin Salvador Dali ve Einstein’ın da kullandığı düşünülen bu teknik, uykuyla uyanıklık arasında vücudun uyarılıp açılmasına dayanıyor. Dolayısıyla bu esnada beyin yeni bir bilgi almadan çalışarak, algımızın bizim istediğimiz yelpazede çalışmasını mümkün kılıyor.

Harika Bir Yöntem

Kısa Uyku Micro-Nap tekniğini kullanırken vücudunuzun uyku sırasında açılmasını sağlamanız gerekir. Doğal bir yolla olması en faydalı şekli olacağı için telefon alarmı gibi yöntemler işinize yaramayabilir. Onun yerine kendinizi, rahatlayabileceğiniz bir koltuk yada yatağa bırakın, elinize ağır ve ses çıkarabilecek bir cisim alın, elinizi boşluğa bıraktığınız yere geniş bir tabak koyun. Vücudunuz uykuya daldığında kaslarınız gevşeyecek, ağır cisim tabağa düştüğünde çıkan sesle birlikte uyanacaksınız. Eğer kullandığınız yöntem başarılı olmuşsa rüyanızda gördükleriniz hala hafızanızda olacaktır. Bu rüyayı hemen yazıya dökmeniz, hayal gücünüzü sınadığınız bu fenomenin bir amaca ulaşmasını sağlayacaktır.

Başarıya ulaşabileceğiniz yeni yönteminizle hayal gücünüzü beslemeniz dileğiyle.

Trafikte Dikkatli Olun

Tabii bu micro-nap işinin bir tehlikesi de var. O tehlike de tabii ki trafikteyken var.

Çünkü araştırmalara göre erkek sürücülerin %45’i, kadın sürücülerinse %22’si araba sürerken kısacık uyuya kalabiliyorlar, yani micro-nap’ı trafikteyken yaşıyorlar. Ölümlü trafik kazalarının neredeyse %20’si işte bu direksiyon başındaki micro-nap yüzünden gerçekleşiyor.

Ancak bu riske karşı, Loughborough Üniversitesi‘nde Uyku Araştırmaları Bölüm Başkanlığı yapan Profesör Jim Horne‘un son derece kesin bir çözüm önerisi var:

Uykunuzun geldiğini hissettiğiniz anda kendinizi zorlamayın, sağa çekin. En az 150 miligram kafein içeren bir içecek için. Bu kafein miktarının vücudunuza 20 dakikadan önce etki etmeyeceğini hatırlayın ve 15 dakikalık bir uykuya dalın.

Uyandıktan sonra 5 dakika içinde, kafeinin de etkisiyle kendinize gelecek, güvenli bir şekilde yolculuğunuza devam edeceksiniz.