Evinizin Havasını Temizleyen NASA Onaylı Bitkiler

Gelin evinizin havasını temizleyen bitkiler listesine birlikte göz atalım...

Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre zamanımızın ortalama %90 gibi çok çok büyük bir bölümünü kapalı mekanlarda geçiriyoruz.

Bu da özellikle ev ve iş yerlerimizdeki havanın kalitesini son derece önemli bir hale getiriyor.

Her ne kadar bulunduğumuz mekanları düzenli olarak havalandırıyor olsak da hava kirliliği nedeniyle içerideki havayı tam olarak temizleyemiyoruz. İşte burada resmen hava filtresi gibi görev yapan, iç mekanlardaki havayı temizleyen bitkiler devreye giriyor.

Daha rahat nefes almanızı sağlayacak, evinize ya da ofisinize koyabileceğiniz evinizin havasını temizleyen bitkiler

Çeşitli hastalıklara sebebiyet veren şeyin evlerimizde dönüp duran kirli hava olduğunu biliyoruz. Çünkü çoğumuz formaldehid gibi toksik kimyasallar yayan tuğla ve betonlar arasında yaşıyoruz. Bu ortamlarda birçok çeşit bakteri, küf, toz ve karbondioksit, işlerini çok güzel yapıyor ve etrafımızı sararak bizi zehirliyorlar.

Çok şükür ki bununla savaşmada yardımımıza koşacak ev bitkileri var. Bu bitkilerin, evdeki hava dolaşımı sorununda harika bir çözüm olduğunu bilen insan sayısı cidden çok az. İşte tam olarak bu sebeple size daha rahat nefes almanızı sağlayacak, evinize ya da ofisinize koyabileceğiniz dokuz çok yararlı bitki derledik.

Neden NASA böyle bir araştırmaya gerek duydu?
Basit bir cevabı var. Uzay istasyonları ve diğer binaları için (özellikle enerji sıkıntısı halinde) enerji tasarruflu, güvenilir, ekonomik ve etkin bir havalandırma / hava temizleme yöntemi bulmak.

Hangi Süs Bitkileri Havayı En İyi Temizliyor?
İyi haber, NASA’nın listesindeki tüm süs bitkileri ülkemizde de bulunabilen bitkiler.

En iyi filtreledikleri toksinler değişebiliyor. O yüzden bir kaçını bir arada kullanmak akıllıca olabilir. Yalnız listedeki bazı süs bitkileri ev hayvanları için toksik olabilir. O yüzden hayvan sahiplerinin araştırarak seçim yapması gerekiyor.

Gelin evinizin havasını temizleyen bitkiler listesine birlikte göz atalım.

Bu bitkiler görünüşleriyle evinize renk katarken, soluduğunuz havayı da birçok zararlı maddeden arındırarak temizliyor.

Krizantem / Kasımpatı – Chrysanthemum

Mükemmel bir hava temizleme ustası olan krizantem, havanın içinde bulunan amonyak, benzen, formaldehit, ksilen gibi zararlı maddeleri yok eder.

Her kış yaprakları kuruyan ve ilkbaharda yeşillenen krizantem, hoş kokusu ve renkli çiçekleriyle oldukça sevilen bir bitkidir. Bol güneş alan ortamları seven krizantem doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Verilen su miktarı kış aylarında azaltılmalı ve oda sıcaklığında olmalıdır.

Kurdele Çiçeği – Spider Plant

Evinize hoş görünümüyle ayrı bir hava katacak olan kurdele çiçeği, aynı zamanda formaldehit ve ksilen gibi maddeleri havanızdan arındırmaktadır.

Kurdele çiçeği evde yetiştirilmesi en kolay bitkiler arasındadır, ki bu da onu çiçek yetiştirmeye yeni başlayanlar için harika bir seçim yapar. Aydınlık ortamları seven ama doğrudan güneşi sevmeyen kurdele çiçeği, yaz aylarında haftada en az iki kere, kış aylarında ise soğuktan korunarak haftada bir kere sulanmalıdır.

Drasena Bitkisi – Dracena Spp

Havadaki benzen, formaldehit, trikloroetilen ve ksileni temizleyen bu bitkinin, kedi ya da köpek sahipleri tarafından tercih edilmemesi önerilir. Çünkü evcil hayvanınız bu bitkiyi yerse zehirlenebilir.

Kırktan fazla türe sahip olan drasena bitkisi eviniz ya da ofisiniz için harika bir seçimdir. Üstünde beyaz, krem ya da kırmızı çizgileri olan uzun, geniş yapraklı bir süs bitkisidir. Yaz aylarında on-on beş günde bir, kış aylarında ise yirmi günde bir sulanması gereken drasena, doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı ve aşırı sulamadan da kaçınılmalıdır.

Barış Çiçeği – Spathiphyllum

Kaşık çiçeği ya da yelken çiçeği olarak da bilinen barış çiçeği, bu listede bulunan diğer bitkilere nazaran oldukça küçüktür. Ancak hava temizleme kabiliyeti oldukça yüksektir. Evinizi, amonyak, benzen, formaldehit, işletildiklerinden arındırır.

Kolay yetiştirilen bu bitki yaz mevsiminin büyük bölümünde çiçek açar. Gölgede yetiştirilmeli ve aşırı sulamadan kaçınılarak toprağı sürekli nemli olacak şekilde su verilmedir. Yalnız havaya hoş bir kokunun yanında polen de yayacağından odanızı barış çiçekleriyle doldurmamaya özen göstermelisiniz.

Aşk Merdiveni – Nephrolepis Exaltata

Havadaki formaldehitle ksileni uzaklaştıran aşk merdiveni, esintili, güneş ışığını doğrudan görmeyeceği, gün boyu aydınlık olan bir yere konulmalı ve toprağı nemli tutulmalıdır.

Yazın bazen günde iki kere sulanmalı, sonbahar ve ilkbaharda haftada iki-üç günde bir, kışın ise haftada bir ya da iki defa sulanmalıdır. Ayrıca havası kuru olan bir bölgede yaşıyorsanız yazın yapraklarına su püskürtmeniz bitkiye yarar sağlayacaktır.

Paşa Kılıcı – Sansevieria Trifasciata

Kılıç çiçeği olarak da bilinen paşa kılıcı, dayanıklı bir bitkidir. Genellikle daha kuru şartlarda büyür ve güneş ışığı ister. Yeterince büyüdüğünde ve sağlıklı şartlarda yetiştiğinde çiçek açan bu bitki, benzen, formaldehit, trikolroetilen ve ksileni havadan uzaklaştırır.

Yazın sıcak günlerinde haftada iki, kışın ise haftada bir kez sulamak yeterlidir.

Bambu Palmiyesi – Chamaedorea Seifrizii

Evinizdeki havayı filtreleme konusunda oldukça başarılı bir bitki olan bambu palmiyesi, formaldehit ve ksileni emiyor.

Güneş ışığında ya da bol aydınlık ortamda daha çabuk büyüyor. Ancak az ışık alan ortamlarda da yetişebilir. Bakımı çok zaman ve emek gerektirmez. Toprağının üstü kuruduğunda oda sıcaklığındaki içme suyuyla sulaya bilirsiniz. Bitki, saksısına sığmayacak boyuta geldiğinde daha büyük bir saksıya ekmeniz gerekecektir.

Aloe Vera

Türkiye’de tıbbi sarısabır olarak da bilinen Aloe Vera bitkisinin on parmağında on marifet var desek doğrudur. Havadaki formaldehiti arındırması ve kolay bakılmasının yanı sıra, aloe vera sağlık açısından da çeşitli yararlar sağlar.

Bitkinin yaprağında bulunan sıvıda yaraları iyileştirme, anti bakteriyel ve antienflamatuvar etkiye sahip vitaminler, enzimler, aminoasitler ve diğer birleşenler mevcuttur. İyi güneş alan ve özellikle akşam hafif esintinin olduğu yerleri seven aloe vera, on derecenin altındaki sıcaklıkta tutulmamalıdır. Sulama işlemi toprağı kurudukça yapılmalı ve yapraklarına su gelmemesine özen gösterilmelidir.

Benjamin – Ficus

Küçük yapraklarıyla minik bir ağaç olan Benjaminler salon bitkilerinin vazgeçilmezlerinden… Ne kadar büyük bir saksıya koyarsanız, o kadar büyük bir ağaç olurlar. Yaz aylarında dışarda da yaşayabilen bu ağaçlar evinizin içindeyken evin havasını temizlemeye yardımcı oluyorlar.