Evde Bayram Hazırlığı: Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Evet, bayram temizliğinden bahsediyoruz. Şimdi, misafirlerinizi gönül rahatlığıyla ağırlamanızı sağlayacak bayram temizliği için bazı püf noktalarını paylaşalım ve Bayram temizliği nasıl yapılır? anlatalım.

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır

Bayram geliyor, hazırlıklar her geçen gün hız kazanıyor. Bayramın olmazsa olmazı elbette ki ailelerin toplandığı geniş sofralar ve kalabalık misafirler. Peki, eviniz bunun için hazır mı? Evet, bayram temizliğinden bahsediyoruz. Şimdi, misafirlerinizi gönül rahatlığıyla ağırlamanızı sağlayacak bayram temizliği için bazı püf noktalarını paylaşalım ve Bayram temizliği nasıl yapılır? anlatalım.

İlk Adım: Plan Yapın, Eksiklerinizi Giderin

Hakkıyla bir bayram temizliği yapmak için bir gün yeterli olmayabilir. Eğer bayram temizliği yapmak için bir gün ayırdıysanız bu konuda ailenizdeki diğer bireylerden yardım almanız gerekebilir. Aksi takdirde oldukça yorucu ve zamanla yarışacağınız bir gün sizi bekliyor demektir. Bu arada küçük bir çocuğunuz varsa onu da bir günlüğüne aileden birine bırakmak ya da bir aile büyüğü ile sinema, tiyatro gibi etkinliklere göndermek, hızlı bir şekilde iş yapmanızı kolaylaştırabilir.

Evinizin alanlarını bir temizlik sırasına koymak, temizlik yaparken daha planlı olmanızı sağlar ve işinizi kolaylaştırır. İlk olarak, temizledikten sonra girmeyeceğiniz ve dolayısıyla dağılmayacak alanları temizlemeyi tercih etmelisiniz. Yatak odanız, varsa çalışma odanız temizleyeceğiniz ilk yerler olabilir. Banyo ise kesinlikle temizlemeniz gereken son yer olmalı. Bu arada halılarınızı kısa süre önce yıkatmadıysanız bayram temizliğine halı yıkatmayı da dahil edebilirsiniz.

Temizlik ürünleri olmadan temizlik olmaz, değil mi? Şimdi temizlik ürünlerini, Koçtaş kampanyası sayesinde uygun fiyatlarla almak kesinlikle güzelfikir! İndirimli temizlik ürünleri sayesinde, bayram öncesinde tasarruf edebilirsiniz.

Etrafı Toparlayın, İşinizi Kolaylaştırın

Eğer eviniz dağınıksa öncelikle dağınıklığı toplamak temizlik yapmanızı kolaylaştırır. Evinizin tüm odalarını gözden geçirmeli ve toparlamalısınız. Ürünleri olması gereken yere koymak, temizliği daha düzenli ve pratik kılar.

Evde Bayram Temizliği

Şimdi Odalarda Bayram Temizliği Zamanı!

Artık bayram öncesi temizlik için hazırsınız! O halde şimdi, bayram temizliği yapmanın püf noktalarını paylaşalım.

 • Tüm odalarınızdaki tül ve perdeleri çıkarın ve yıkamaya atın.
 • Perdeleriniz yıkanırken camları silin.
 • Siz, evinizin tüm camlarını silene kadar, yıkama programı da yüksek ihtimalle bitecektir. Tüllerinizi ve perdelerinizi asabilirsiniz. Eğer perdelerinizin ütülenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız hızlıca ütü yapabilirsiniz.
 • Koltuk temizliği de es geçmemeniz gereken bir konu. Eğer koltuk ve minder kılıfları çıkıyorsa çamaşır makinenizde kılıfları yıkayabilirsiniz. Kılıflar çıkmıyorsa ılık su içerisine koyduğunuz sıvı sabunu eritip koltukları silebilir, ardından duru suya batırılmış bir bezle üstünden geçebilirsiniz.
 • Sırada evinizi süpürmek var. Bu işlemi yaparken tüm mobilya ve beyaz eşyayı çekip arkalarını ve altlarını temizlemeyi es geçmeyin. Siz farkında olmasanız da aslında bu noktalar da oldukça kirli.
 • Toz alma zamanı! Ama bu sefer, her zamankinden biraz daha uzun sürebilir, şimdiden uyaralım. Toz alma işleminin püf noktası, yukarıdan aşağıya olacak şekilde toz almaktır. Bu sayede toz aldığınız noktaların temizlik sırasında yeniden tozlanmasının önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz.
 • Bayram temizliği büyük bir temizlik. Sadece mobilyaların dışını değil, içini de temizlemelisiniz. Fazlalıkları atmak ya da kullanılabilecek durumdakileri ihtiyacı olanlara vermek, evinizi daha ferah kılabilir. Bu arada vitrin ve ünitelerin içerisinde bulunan ve bayramda kullanacağınız misafirlik takımlarını da mutfağa götürüp kısa programda yıkayabilir, bayrama hazırlayabilirsiniz.
 • Toz alma işlemini bitirdikten sonra alanı bir kez daha süpürün. Ardından zeminleri silebilirsiniz.
 • Evinizin tüm odalarını temizlerken bu sıralamayı takip edebilirsiniz.

Bayram Temizliği

Bayram Öncesi Mutfak Temizliği

Oda temizlikleri bittikten sonra sırada mutfak temizliği var.

 • Önceliği cam temizliğine verebilirsiniz.
 • Sonrasında mutfak temizliğine tezgâhınızı temizleyerek devam edebilirsiniz. Çünkü bu noktanın temiz olması, mutfağınızda yapacağınız temizliğin kalitesini belirleyecektir. Ne de olsa temiz olarak koyduğunuz tabakların durduk yere kirlenmesini istemezsiniz, değil mi?
 • Tezgâhı temizledikten sonra mutfak temizliğine, buzdolabı ve fırın gibi beyaz eşya kategorisindeki ürünleri temizleyerek devam edebilirsiniz. Dilerseniz en doğru beyaz eşya temizliği ipuçlarına “Onların da Temizlenmeye İhtiyaçları Var! Hangi Beyaz Eşya Nasıl Temizlenir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • Buzdolabının ardından yapmanız gereken, mutfak dolaplarının içini ve dışını silmek.
 • Tezgâhı, duvar seramiklerini ve ocağınızı yeniden temizledikten sonra süpürme ve silme işlemini gerçekleştirin. İşte, bu kadar!

Bayram Temizliği

Bayram Öncesi Banyo Temizliği

Banyo, temizlik sırasında en çok kullandığınız alanlardan biri olduğu için temizliği en sona bırakmak oldukça sağlıklı olacaktır.

 • Öncelikle banyo dolaplarınızı temizleyerek işe başlayın.
 • Klozet, lavabo, duş kabini ve zeminleri temizleyici ürünler yardımıyla temizleyin. Özellikle banyo ve tuvaletlerinizin temizliğinde mikropları yok etmek amacıyla temizlik ürünlerini fazlaca kullandığınızı biliyoruz. Fakat ihtiyaçtan fazla temizlik ürünü kullanmak, özellikle çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi farklı kimyasal temizlik ürünlerini karıştırmak hayati solunum yolu sorunlarına neden olabilir.

Bayram TemizliğiEviniz şimdiden mis gibi koktu bile!
Temizlikten sonra güzel bir çay ya da kahve keyfi yapmayı unutmayın!

Yaşam alanlarınızı güzelleştiren dekorasyon malzemeleri ve ev gereçleri sayesinde daha konforlu ve işlevsel mekanlara buradan ulaşabilirsiniz